Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa – wynalazek, który zwiększył bezpieczeństwo kierowców na całym świecie.

Zapinanie pasów jest pierwszą czynnością, którą wykonujemy po wejściu do samochodu. Niezależnie czy jesteśmy kierowcą, czy pasażerem pasy bezpieczeństwa są nieodzownym elementem podróżowania. Jednak nie zawsze tak było, nasi dziadkowie, rodzice pamiętają czasy, kiedy w samochodach pasy bezpieczeństwa były umieszczone jedynie obok fotela kierowcy. Jak to się stało, że dzisiaj pasu są niezbędnym elementem wyposażenia samochodu i co wspólnego ma z tym Volvo?

Jednym z pierwszych modeli samochodów produkowanych seryjnie był Ford Model T. Pojazd produkowany był w latach 1908 – 1927. Przez lata projekt był modyfikowany, tak aby sprostać wymogom raczkującego jeszcze rynku. Rozwój konkurencji również wpłynął na szybszy rozwój motoryzacji, jednak niewielu zastanawiało się jak poprawić bezpieczeństwo podróżujących podczas kolizji. Pierwsza próba poprawy ochrony zdrowia i życia została wprowadzona przez markę Ford w 1955, jednak projekt okazał się fiaskiem i pomysł porzucono. Dopiero 13 sierpnia 1959 roku w salonie Volvo w szwedzkim Kristianstad pojawił się pierwszy na świecie samochód, który fabrycznie wyposażono w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Na rynku skandynawskim pierwszymi samochodami wyposażonymi w tę innowację były modele Volvo PV544 oraz Volvo Amazon (120). Nils Bohlin – wynalazca tego elementu był inżynierem w fabryce samochodów Volvo. 

Jaka była zasada działania trzypunktowego pasa Nilsa Bohlina? „Pas musi pochłaniać siłę w odpowiednim miejscu – w okolicach miednicy i klatki piersiowej, gdzie ciało jest najbardziej odporne. Jednocześnie musi być łatwy w użytkowaniu i regulowaniu”. 

Jak działał ten innowacyjny wynalazek? Podczas zderzenia pas był odpowiednio ustawiony, podczas kolizji  napinacz napina pas wokół tułowia. Następnie ustępuje we właściwym momencie, by ciało było ograniczone możliwie najłagodniej. Cały ten proces trwa zaledwie kilka tysięcznych sekundy.

Volvo, w trosce o wzrost bezpieczeństwa wszystkich użytkowników motoryzacji, nie tylko marki Volvo zastrzegło wzór trzypunktowych pasów w postaci otwartego patentu, co umożliwiło korzystanie z wynalazku wszystkim producentom samochodów. Jednak świat nie od razu się tym zachwycił, a rynek potrzebował kilku kolejnych lat na uświadomienie jak ta innowacja poprawia bezpieczeństwo i ratuje życie użytkownikom. 

Dziś trzypunktowy pas bezpieczeństwa jest montowany w samochodach na całym świecie. Nowoczesny pas bezpieczeństwa to podstawa wewnętrznego systemu bezpieczeństwa samochodu – razem z takimi elementami wyposażenia jak poduszki powietrzne, samonawijacze pasów bezpieczeństwa i ograniczniki siły.

Nie jesteśmy w stanie określić ile razy uratowały życie, jednak szacuje się, że ponad milion osób zawdzięcza swe życie dzięki pasom bezpieczeństwa a kilkanaście milionów przypadków zostało uratowane przed poważnym uszczerbkiem zdrowia. Wszystko to można zawdzięczać Nilsowi Bohlinowi – pracownikowi fabryki Volvo oraz samej marce, która w trosce o poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników udostępniła patent wszystkim zainteresowanym. 

Twój adres email *

Adres email będzie wykorzystywany w celu ewaluacji w ramach pracy magisterskiej.

Lubię/nie lubię markę Volvo *

Skala od 1 do 7, gdzie 1 (nie lubię) najmniejsze a 7 (da się lubić) to największe nastawienie.

Nieinteresująca/interesująca markę Volvo *

Skala od 1 do 7, gdzie 1 (nie jest interesująca) najmniejsze a 7 (jest bardzo interesująca) to największe nastawienie.

Zła/dobra marka Volvo *

Skala od 1 do 7, gdzie 1 (jest zła) najmniejsze a 7 (jest dobra) to największe nastawienie.

Created with Perfect Survey